Gilla oss på facebook
Advertisement Advertisement Advertisement

Nyheter

Manchester United vs Bournemouth

United plockade tre poäng på Old Trafford via Lukakus mål…

United startelva: De Gea – Valencia (c), Jones, Smalling, Shaw – Matic, McTominay – Mata, Lingard, Martial – Lukaku

United bänk: Romero, Blind, Lindelöf, Young, Herrera, Ibrahimovic, Rashford

Bourne startelva: Begovic – Smith, Francis (c), Ake, Daniels – Stanislas, Arter, Gosling, Fraser – King, Wilson

Bourne bänk: Boruc, S.Cook, Surman, L.Cook, Ibe, Afobe, Defoe

Domare: Graham Scott

Inför: Mou gjorde fyra ändringar från det lag som föll mot City: McTominay, Mata, Jones och Shaw tog sig in i startelvan. På mittfältet var manfallet fortsatt stort, med Fellaini och Carrick skadade och Pogba avstängd. Även Eddie Howe gjorde fyra ändringar då han klämde in Smith, Arter, Gosling och Wilson i startelvan.

Första: Bortalaget, för dagen i ljusblå tröjor och mörkblå shorts, tog hand om avsparken på ett Old Trafford där det öste ner snöblandat regn. Matchinledningen var ganska jämn, och båda lagen försökte känna efter och hitta öppningar, men inga klara målchanser skapades. Båda lagen hade sina halvchanser men Uniteds bollar flög lite för långt ifrån, och Jones rensade de flesta av Bournemouths inlägg. United hade mest boll, utan att för den sakens skull få till bättre chanser. Matchens första kvalificerade räddning fick De Gea göra i 21a minuten då Daniels travade fram förbi Mata och drog till ett skott som Uniteds spanske burväktare fick slänga sig och mota ut åt sidan. Han fick även göra matchens andra räddning då Stanislas fick bollen ute till vänster i Uniteds straffområde och tog sig förbi Shaw för att dra till ett skott som De Gea boxade iväg. Det var dock United som tog ledningen i 25e minuten efter att Martial tagit sig fram ute på vänsterkanten (och i processen däckat Smith), varefter han passade till Mata vars inlägg fann Lukaku som satte huvudet till och nickade in 1-0 tätt under ribban. Lukaku valde att inte fira – varför lär det spekuleras i. Matchens första gula kort delade domare Scott strax därpå ut till Dan Gosling för en ful tackling som sände Jones flygande. I 30e minuten fick De Gea göra en räddning igen efter att Stanislas dragit till ett studsande långskott som styrdes på en täckande försvarare. Returen lyckades King visserligen nå innan den var över kortlinjen, men han lyckades bara peta den bakom mål. I 34e minuten var Lukaku nära att assistera ett baklängesmål på en fast situation igen, men bollen hamnade hos Francis som drämde den en bra bit över mål. I 37e minuten blev Arter liggande med ryggont efter att förmodligen ha vridit sig lite dumt i en duell mot Lukaku. Efter behandling var han uppe igen. I 43e minuten så fick dock Lukaku ett ihopsamlat gult kort efter att ha kommit sent in mot Arter. Återigen blev Arter liggande med ont, och återigen kunde han fortsätta efter lite behandling. Bournemouth kom nära en kvittering via Fraser i andra tilläggsminuten efter att denne försökt sig på en luring när De Gea stod en bit ut, men De Gea var med på noterna och räddade stabilt ändå. När domare Scott strax därefter blåste av för pausvila hade United en ledning tack vare Lukakus mål.

Andra: När Lingard sparkade igång andra halvlek tycktes vädret ha lugnat sig lite, och ingendera managern valde att ändra i manskap. Andra halvlek följde i mönstret av den första, med få chanser och inga som var riktigt heta. United hade mer boll, men lyckades inte göra så värst mycket mer med den än Bournemouth. I 60e minuten borde United fått 2-0 då Matic nickade fram Lukaku, vars inspel touchade Begovic och hamnade framför Martial, men fransmannen gjorde det urdåligt och sköt bollen högt över från bara nån meters håll. I 64e minuten fick Arter gult kort för en kapning på Lingard han gjort några minuter tidigare, där domare Scott låtit fördel av boll råda. Minuten därpå så var det dags för Martial att lämna plats för Rashford. Fler kort kunde ha delats ut av en petigare domare, exempelvis till Stanislas för en tackling mot Shaw med dobbar före, och för Lingard då han satte upp foten högt och sånär petade in tån i ögat på Arter. Båda klarade sig dock utan. Lingard borde sen i 68e minuten ha gjort det bättre då han fick en passning av Rashford, men det hamnade lite snett och det enda han lyckades med var att snubbla över bollen. I 71a minuten gjorde Bournemouth ett dubbelbyte: Wilson klev av för Afobe, och Stanislas av för Defoe. Samtidigt plockade United av Lingard för Herrera. Rashford kom minutne därpå ruggigt nära att utöka för United då han bröt in lite till höger och avlossade ett kanonskott som prickade kryssribban och studsade ut. Så nära. Defoes låga skott i 74e minuten var inte alls lika nära, utan det räddade De Gea utan problem. Gosling lämnade i 77e minuten plats för L.Cook då Bournemouth gjorde sitt sista byte. Efter alla byten tappade United lite av sitt momentum. I 82a minuten så blockerade De Gea ett skott intill stolpen med benen efter att Defoe tagit sig igenom. Uniteds sista byte var då Shaw klev av för Young i 83e. United hade ett par blockerade skott och i fjärde tilläggsminuten så drog Fraser iväg ett skott efter en frisparksvariant, men De Gea skopade tryggt upp bollen. När domare Scott blåste av för full tid stod United som vinnare efter Lukakus mål.

Betygsskala: 7: Cantonaklass, 6: Världsklass, 5: Mycket bra, 4: Bra, 3: Godkänd, 2: Inte godkänd, 1: Falcao-klass.

De Gea: 4 – Fick stå för oväntat många räddningar men visade bra kontroll i dåligt väder då han tippade ut i princip allt till ofarliga positioner (av det han inte greppade direkt).

Valencia: 2 – Erbjuder absolut ingenting framåt för tillfället. Varför kan spekuleras i, men påminner mest om Darmian som det ser ut just nu. Jämför man med Shaw på andra kanten så…

Smalling: 3 – En tämligen anonym och okej insats där han lät en väldigt tänd Jones ta hand om det mesta.

Jones: 4 – Klart mest aktiv i försvaret med mängder av rensningar.

Shaw: 4 – Hamnade ur position defensivt någon gång, men var i en klass för sig överlag som ytterback (jämfört med alla andra ytterbackar United har att tillgå för tillfället). Den enda Unitedytterback som inte har som förstaalternativ att tvärstanna och spela en uppehållspass till en defensiv mittfältare.

McTominay: 3 – Framstår mer och mer som en mellanmjölkspelare. Han gör ett solitt jobb, men utmärker sig inte nämnvärt i vare sig positiv eller negativ bemärkelse. Jämn och habil. Bra truppspelare, med andra ord.

Matic: 3 – Städade stabilt framför backlinjen och höll ihop spelet.

Mata: 3 – Å ena sidan: fin assist till Lukakus mål, och han försökte skapa saker. Å andra sidan: herrejösses vad han saknar snabbheten att skapa något. Alldeles för ofta tvingas han vända bort och lämna bollen bakåt för att han inte har snabbheten att ta sig ifrån någon.

Lingard: 3 – Var stundtals osynlig och inte alls vän med bollen, men bra rörlighet och energi som vanligt. Bäst utan boll. Att han gjorde skillnad märktes inte minst då Herrera ersatte honom och United tappade allt momentum.

Martial: 2 – Raka motsatsen till Lingard: bra med boll men inte alls särskilt övertygande utan den. Och han hade inte bollen tillräckligt. Fin hockeyassist till Lukakus mål dock.

Lukaku: 3 – Stod för ett fint nickmål, men var nära att sänka bort ett mål på en fast situation igen. Blandade bra löpningar med att se rätt trött ut. 90 minuter igen, hur länge orkar han?

Rashford: 3 – Hade ett skott i kryssribban som var värt ett bättre öde, och visade löpvilja, men såg också märkbart frustrerad ut stundtals.

Herrera: 2 – United tappade det mesta efter Lingard-Herrera-bytet, och Herrera såg aldrig ens lika samlad ut som McTominay. Vad HÄNDE egentligen med Herrera under sommaren?

Young: n/a – Spelade för kort tid för att betygsättas.

Mourinho: 3 – Solid insats och tre poäng, check. Men han matchar vissa spelare, framförallt Lukaku, VÄLDIGT hårt. Hur länge räcker det när det är matcher var fjärde dag?

Summering: United stod inte för någon bländande insats precis, men man gjorde ett stabilt jobb och hade matchens bästa chanser. De Gea fick visserligen göra ett par räddningar, men de flesta av dem var ren rutin för spanjoren, som ändå fick visa upp bra returkontroll i ruskvädret. Framåt såg det hyfsat osammanhängade ut dock, där Martial var dålig utan bollen, Lingard var dålig med bollen och Lukaku blev osynlig då och då. Mata hängde helt enkelt inte med särskilt bra.

I vilket fall som helst så var det tre viktiga poäng efter derbyförlusten, särskilt som Pool och Arsenal båda kryssade. Härnäst väntar på söndag en bortamatch mot West Bromwich som inte alls fått den luft under vingarna som de hoppats på efter att ha bytt ut Pulis mot Pardew. Ett bra tillfälle för United att bygga vidare på den här vinsten.

15 Kommentarer

 1. Reddevil

  13 december, 2017 at 23:50

  håller inte alls med angående herrera idag, han kommer in med energi, bryter boll och pressar och gör det exakt vad mourinho vill utav honom men problemet blir att hela laget faller så djupt återigen istället för att hålla uppe pressen som vi hade stundtals i första halvlek men viktiga 3p efter derby förlusten.

  • Robben10

   14 december, 2017 at 06:32

   Håller med Reddevil till 100%

  • Krister

   14 december, 2017 at 16:55

   Håller med. Har Herrera blivit en ny hackkyckling i United? Inte alls så dålig som han framställs i dagens match och inte i andra matcher heller.

 2. Kloppa

  14 december, 2017 at 00:32

  West Brom nollar Liverpool borta och jag tror knappast vårt lag besegrar dom på deras hemmaplan.

  Jones överlägset bäst men tycker också att Smalling är fantastisk och ger ett lugnt intryck. Pinsamt att de inte kan bättre och det gamla United hade krossat de med 5-0 i ren ilska men den tiden är historia.

  Såg alla 5 topplagen samtidigt och City lekte vidare utan problem medan Spurs var enda topplag att ta 3 pinnar ikväll tillsammans med oss. Lite tur med resultaten har vi haft en längre tid men hur länge det räcker om vi inte presterar mer är svårt att säga.

  När Lukaku vågar attackera bollen och röra sig in mot händelsernas centrum istället för att röra sig bort från dom eller stå still då kan det lossna igen. Skönt att hans segermål kommer på nick för det var något jag räknade med att han skulle tillföra när han kom till klubben.

  • lidstrom

   14 december, 2017 at 01:43

   Dom hade samma dubbeldäckare som vi hade på Anfield

  • Kloppa

   14 december, 2017 at 01:51

   Mot ett mycket starkt lag när det gäller offensiven så detta var tyvärr ett rejält lyft inför matchen mot oss men vilket lag har inte skaffat en bra form inför matcher mot oss?

   Mourinho hyllar Smalling lite extra efter matchen men Bailly blir nog borta resten av säsongen och lär behöva en operation på sin fotled.

   Eftersnacket på MUTV:

   https://www.youtube.com/watch?v=lZtkXdcWl-A

 3. Kloppa

  14 december, 2017 at 01:54

  Jag läste en intressant analys i en av våra kvällstidningar där journalisten hade en teori om att Mourinho försöker ”vila” våra spelare genom matcherna under denna period. Alltså att prestera så lite som behövs för att ändå vinna för att sen ha fräscha pigga spelare under våren.
  Nu hjälper ju det lite om man är 11 poäng eller mer efter ligaledarna.

 4. Geno

  14 december, 2017 at 07:48

  Framtida lag som vinner PL

  Lukaku-rashforf

  Martial-matic-pogba-angelgomes

  Shaw-bailly-lindelof-tuanzebe

 5. farzad khazaei

  14 december, 2017 at 09:04

  Matchen var ett sömnpiller. Det positiva var Shaw, Martial och Jones. Lukaku visar vilken begränsad spelare han är, han är en straffområdes spelare rakt igenom, kan inte utmana, kan inte vara direkt utan skär inåt och förlorar bollen när han väl försöker. Visste att han var begränsad men inte att han var så här dålig, det var skrämmande bitvis att bevittna inkompetensen. Jag börjar fundera på om vi inte ska spela 4-4-2, med Rashford och Martial på topp ackompanjerade utav Matic, Pogba, Young och Mata och i försvaret kan Valencia, Jones, Bailly och Shaw spela. Tror detta hade kunnat sätta rejäl press på lagen och kombinerat med hög intensitet och -passningstempo få lag att destabiliseras.

  • Youssef

   14 december, 2017 at 12:25

   Ja, Lukaku har verkligen inte levt upp till förväntningarna, men det är inte riktigt hans fel. Förstår inte riktigt hur Mourinho resonerade kring köpet av Lukaku. Som du skriver är han en bra straffområdesspelare och presterar som bäst när vi dominerar bollinnehavet och han kan vänta in chansen. Men när Mou vill vänta in kontringar mot topplagen så är Lukaku ganska fel spelare för det systemet. Som mot City är han för seg för att ta löpningar i djupled och för oteknisk och stor för att kunna skapa något på egen hand mot en backlinje. När han inte heller kan vinna luftdueller och hålla i bollen för att lyfta upp laget, vad gör han då för nytta?

  • Affe

   14 december, 2017 at 15:38

   Hur begränsad och dålig Lukaku än är så gjorde han målet
   som betydde 3 poäng. Men fortsätt ni med era sågningar.
   Själv väntar jag tills säsongen är över innan jag bedömer
   våra prestationer. Har ni hört talas om vad tålamod betyder?
   Om inte det funnits skulle en spelare som de Gea sålts efter
   en säsong. Sir Alex skall vi inte tala om.Ta och lugna ner er
   en smula och tänk efter lite först.

  • martin

   14 december, 2017 at 17:04

   Farzad: Jag är inne på samma linje, tror ett 4 4 2 hade passat vår trupp och framförallt en spelare som Rashford. Att man startar på topp med Lukaku match efter match, trots usel form, tycker jag nästintill är ett hån mot övriga aspiranter på den platsen.

  • farzad khazaei

   14 december, 2017 at 18:12

   Affe: Du kanske har rätt men hur stor tålamod ska man ha? Handlar det bara om form? En kvalitet´s spelare ska ha en hög lägstanivå och förväntas bidra med mer än vad Lukaku har gjort mot de bättre lagen i ligan? Tror det handlar om mer än trötthet, man är inte bättre än vad man visar, det gäller inom allt! Han är en bra spelare men kanske inte ”Unitednivåbra”, vi behöver en RVN Eller Wayne Rooney . Som kan spela utanför straffområdet.

  • farzad khazaei

   14 december, 2017 at 18:20

   Youssef: som du nämner passar han inte in i hur vi spelar eller att han inte kan anpassa sig.

   Martin: det är utan tvekan ett bättre system där man litar mer på sina spelare att de kan båda försvara och anfalla. Utöver detta så får de bästa talangerna i form av Rashford och Martial spela och de kan bara bli bättre, och är redan riktigt bra. Deras snabbhet och teknik hade ställt till med stora bekymmer. Om de hade fått ett samspel så hade de kunnat bli våra Cole/Yorke, den kombinationen är giftig. Man får inte glömma att kemi mellan spelare är väldigt viktig och att det har saknats under en väldigt lång tid, Pogba känns som en spelare som alla kan spela med, liksom Jones och young. Därför ska de få spela ihop sig ännu mer i framtiden. Men kruxet är att hitta spelare som trivs att spela tillsammans och som trivs utanför planen.

  • Youssef

   14 december, 2017 at 23:17

   Affe, varför vänta in säsongen slut? Kan man inte bedöma Uniteds prestationer efter en viss match? Sen har jag absolut tålamod, men man behöver inte många matcher för att se vilken typ av spelare Lukaku är när United dominerar bollinnehav och hans medspelare briljerar. I jämförelse med när United har en defensivare inställning, som Mourinho oftast kör i stormatcher, och de offensiva spelarna måste briljera på egen hand. Ska man då spela snabba kontringar och lyfta högt för att man inte vill spela igenom mittfältet så förlitar man sig på att anfallaren ska ta de löpningarna och kunna vinna de luftduellerna. Tyvärr så gör inte Lukaku det. Sen säger jag inte att Lukaku är en dålig spelare för det, men mycket verkar peka på att han inte är spelaren för Mourinhos stormatcher.

Lämna ett svar till

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

NÄSTA MATCH AVSPARK: 19/1 16.00
Manchester United - Brighton
Premier League
Spela på Betsson
Visas på

Senaste kommentarerna

 • Kommentar från: lopa Manchester United vs BrightonFelix: Eller så skaffar ni er DISQUS med krav att logga in via ex FB/Google-kontot etc för att kommentera. Tar…Jan 20, 10:35
 • Kommentar från: mofasaswe Manchester United vs Brightonpå tiden .... GRYMT! ;DJan 20, 09:05
 • Kommentar från: Albo Manchester United vs BrightonÄntligen, bra Felix 👍🏽👍🏽Jan 20, 07:03
 • Kommentar från: Bjureld Manchester United vs BrightonVi behöver en general där bak, på tok för klena i defensiven. Det märks tydligt på defensiva fasta då det…Jan 20, 02:55
 • Kommentar från: Richard Manchester United vs BrightonHelt rätt...men troll kommer alltid finnas... det ända vi kan göra är att inte svara o kommentera... jag vet att…Jan 20, 01:36

FLER Nyheter